42. ŚW. JAN BOSCO - kolekcja LUDZIE BOGA

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Jest  (98 szt.)
    Czas realizacji: 24 h w dni robocze
  • 29,99 zł 26,99 zł


Ksiądz Bosko (Don Bosco)
42 
numer z kolekcji LUDZIE BOGA (książeczka z płytą DVD)


reż. Leandro Castellani
scen. :Silvano Buzzo, Ennio De Concini
wyk.: Ben Gazzara (Don Bosco), Patsy Kensit (Lina)

OJCIEC I NAUCZYCIEL MŁODZIEŻY

W 1929 roku Jan Bosco został beatyfikowany, a w 1934  Pius XI ogłosił go świętym. Papież nazwał go „księciem wychowawców”.


Dynamiczny, nie pozbawiony humoru film w sposób skrótowy prezentuje działalność i dokonania świętego. Podstawowym z nich była ewnagelizacja i pomoc chłopcom ulicy poprzez rozwój oratoriów i zakładów salezjańskich .Film nie tylko przybliża samą sylwetkę świętego, ale osadza ją w wyraziście nakreślonym kontekście historycznym w jakim przyszło mu działać.

Jan Bosko będąc pod wpływem duchowości św. Franciszka Salezego zalecał ją swoim współpracownikom. Pragnął, by zakłady salezjańskie podobne były do modelu domu-rodziny, jaki prowadził  w oratorium na Valdocco, gdzie mieszkali, uczyli się i bawili razem chłopcy różnych wyznań. Można tam było spotkać zarówno żydów, jak i muzułmanów.  Bosco stosował własne metody wychowawcze określane systemem prewencyjnym polegającym m.in. na akcentowaniu takich wartości jak religia, miłość i rozum oraz na ciągłej obecności przy młodzieży. Unikał stosowania kar, wyeliminował zupełnie kary fizyczne. System był nowością, który nie od razu znalazł zwolenników.